W dniach 9-13.10.2023 trzy nauczycielki: Małgorzata Leoniak (nauczycielka dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne, logopeda; Małgorzata Dąbrówka (nauczycielka wychowania przedszkolnego, logopeda; Aneta Junak (nauczyciel wspomagający, pedagog specjalny) wizytowały przedszkole w Pradze, w ramach uczestnictwa w Akredytacji Erasmus+ “Job shadowing”.
Wybór przedszkola nie był przypadkowy, nauczycielki poszukiwały przedszkola, które prowadzi zbliżone do naszych aktywności, ma podobny do naszego program. Wybrane przedszkole podobnie jak nasze duży nacisk kładzie na edukację outdoorową, samodzielność, oraz wsparcie dla dzieci z trudnościami.
Nauczycielki obserwowały pracę przedszkola ogólnie w obszarze edukacyjnym, a także ze względu na dodatkowe kompetencje pań w obszarze pomocy logopedycznej, pedagogicznej, oraz pracy z dziećmi kończącymi edukację przedszkolną i przygotowującymi się tym samym do nauki w szkole podstawowej.
Ciekawym i bardzo inspirującym doświadczeniem było wdrażanie dzieci do samodzielności i odpowiedzialności. Od najmłodszej grupy dzieci mają możliwość decydować o momencie, w którym zjedzą śniadanie. Dzieci nie siadają do śniadania jednocześnie, mają możliwość dokończyć rozpoczętą aktywność i usiąść do stołu w dogodnym dla siebie czasie. Trzy sygnały w odstępach 10- minutowych informują o tym, że trwa pora śniadaniowa i w tym czasie można zjeść śniadanie.
Dzieci mają też zawsze do wyboru dodatek do śniadania- kanapka z masłem jest zawsze, a jeśli dziecko potrzebuje zjeść kanapkę z serkiem czy wędliną, może ją sobie zrobić. Podobny wybór jest w kwestii napoju- zawsze jest do wyboru woda, mleko lub herbata.
Każda grupa ma pewne wspólne ustalenia, które są jednakowe i kontynuowane w każdej grupie. Dobrą praktyką jest “metoda ręki”, na bazie której dzieci wdrażane są do zasad panujących w każdej sali. Każdy palec ręki oznacza inną zasadę: usta mówią cicho, nogi chodzą powoli, ręce pomagają, oczy obserwują, uszy słuchają uważnie. Jeśli któraś z zasad jest łamana, wystarczy pokazać konkretny palec i dziecko wie, co powinno poprawić.
Jeśli nauczyciel zauważa trudność z jakimś zachowaniem u kilkorga dzieci w grupie, wprowadzane jest wyzwanie którego dzieci chętne się podejmują. Jeśli grupa jest np wyjątkowo głośna, dzieci chętne podejmują się mówienia ciszej, co jest zaznaczane klamerką dziecka na odpowiedniej tablicy.
Programy nauczania są realizowane tematycznie, tygodniowo. W czasie obecności nauczycielek w Pradze, w przedszkolu realizowany był temat o jabłku. Dzieci na początku tygodnia ustalały z nauczycielami co już wiedzą na temat owocu, czego chciałyby się dowiedzieć, a nauczycielki przez cały tydzień dostarczały podpowiedzi pomagających uzyskać niezbędne informacje. W piątek przeprowadzana była ewaluacja, czy wszystkie wątpliwości zostały rozwiane.
Obserwacja postępów dzieci prowadzona jest w sposób czytelny i dostępny dla dzieci, nauczycieli czy rodziców. Każde dziecko ma w sali swój haczyk (oznaczony znaczkiem), na którym zawieszane są breloczki z datą osiągnięcia przez nie danej umiejętności.
Pomimo, iż dotychczasowe metody pracy z dziećmi w naszym przedszkolu (programy własne i plan daltoński) przynoszą doskonałe efekty i nie potrzebują zmiany, zainspirowane niektórymi pomysłami, wdrożyłyśmy w naszej placówce kilka metod. Wprowadzono (a raczej zmodyfikowano) metodę jednej ręki, umożliwiono wybór ulubionej kanapki na śniadanie w dniach, gdy są dwie różne kanapki w jadłospisie, dzieci podejmują też “wyzwania” w momencie, gdy coś konkretnego sprawia im trudność.
Współpraca na zasadzie “job shadowing” jest bardzo potrzebna, otwiera wiele drzwi, daje dużo większe możliwości współpracy, oraz efekty dla przedszkola i dzieci.